Jaka temperatura wody w basenie sprawia, że kąpiel jest przyjemna?

Przyjmuje się, że optymalna temperatura basenowej wody powinna oscylować w okolicy 26-30°C. To czy będzie ona bliższa tej niższej czy wyższej wartości, zależy od tego, jak spędzamy czas w basenie. Jeśli jest on na tyle duży, że można w nim swobodnie popływać, woda w nim powinna być chłodniejsza. Podczas tego rodzaju aktywności fizycznej organizm człowieka wytwarza duże ilości ciepła, które oddawane są do otoczenia. Zbyt wysoka temperatura w basenie utrudnia to zadanie, dlatego jej wysokość nie powinna przekraczać 28°C.

Nieco cieplejsza powinna być jednak woda przeznaczona do rekreacji, zwłaszcza jeśli będą w niej pluskać się dzieci. Aby zapewnić optymalny komfort podczas kąpieli jej wysokość musi sięgać około 30°C. Jest to idealna temperatura do tego rodzaju aktywności.


Jak ogrzać wodę w basenie do takich temperatur?

Ogrzewanie wody w basenie wymaga zainstalowania zewnętrznego systemu. System grzewczy powinniśmy dobrać indywidualnie, sugerując się efektywnością grzania wody oraz własnym budżetem, biorąc pod uwagę nie tylko koszt zakupu, ale i eksploatacji.

Do najpopularniejszych obecnie należą:

  • elektryczny podgrzewacz wody basenowej
  • pompy ciepła
  • kolektory słoneczne
  • wymienniki ciepła


Elektryczny podgrzewacz wody basenowej – prosty sposób.

To świetny sposób na to, aby podgrzać wodę energią elektryczną. Jednak z uwagi na jej koszt, elektryczne podgrzewacze wody sprawdzają się głównie w mniejszych zbiornikach.

Pozwalają na szybkie podniesienie temperatury wody i utrzymanie jej na określonym poziomie. Wyposażone w termostaty pozwalają na dość precyzyjne kontrolowanie, do jakiej temperatury się ona nagrzewa.

Pompy ciepła – jednorazowy wydatek, oszczędność na zawsze.

Aby podgrzać wodę w basenie tanio, szybko i skutecznie, warto rozważyć pompę ciepła. Bardzo łatwo można podłączyć ją do istniejącego obiegu wody. Wtedy woda jest przekazywana przez pompę cyrkulacyjną do pompy ciepła. Kiedy jej temperatura się podniesie, ciepła woda trafia z powrotem do basenu.

Basenowa pompa ciepła może wydać się sporą inwestycją, jednak w perspektywie lat okaże się najbardziej opłacalna, zwłaszcza w dużych zbiornikach. Ponadto pompa ciepła jest energooszczędna i cicha – pobiera mało prądu, działa bez względu na panujące warunki pogodowe.

Kolektory słoneczne – tanio i ekologicznie.

Moda na korzystanie z ekologicznych źródeł energii jest właśnie w pełnym rozkwicie. Można z powodzeniem wykorzystać energię cieplną ze słońca, aby podnieść temperaturę wody w basenie. Kolektory słoneczne pozwalają ogrzać wodę praktycznie za darmo, co jest jej największym atutem.

Efektywność procesu zależy od liczby i rozmieszczenia solarów, a także od warunków pogodowych. Niestety ograniczona ilość słońca sprawia, że ich wydajność nie zawsze będzie na oczekiwanym poziomie. Mimo tego warto rozważyć instalację solarną, jako ekologiczny oraz ekonomiczny sposób podgrzewania wody w basenie.

Maty grzewcze – niski koszt zakupu i łatwa obsługa.

Podgrzewanie wody przy pomocy mat grzewczych to kolejna tania opcja podniesienia temperatury wody. Na plus jest oczywiście niski koszt zakupu, jak również bezobsługowość. Trzeba jednak wiedzieć, że maty ogrzewają wodę w basenie ogrodowym głównie w górnych warstwach, rzadko kiedy głębiej. 

Warto zdecydować się na grzanie wody w basenie, aby móc komfortowo korzystać z basenu również w chłodniejsze dni, a nawet wiosną czy jesienią!